Webbutik
Webbutik
CMS
CMS
Filer
Användare & rättigheter
Användare & rättigheter
Nyhetsbrev
Blogg & event
Inställningar
Inställningar
HEM / Webbutik / Produkter & Sortiment / Länkar på produktsidan / Länkar på produktsidan
På varje produkt kan du lägga till en intern och en extern länk. Interna länkar används för sidor och kategorier i webbutiken, medan externa länkar anges med en fullständig webbadress. Du väljer själv vilken länktext som besökaren ska se.
På varje produkt kan du lägga till en intern och en extern länk. Interna länkar används för sidor och kategorier i webbutiken, medan externa länkar anges med en fullständig webbadress. Du väljer själv vilken länktext som besökaren ska se.
Om du vill länka till en viss produkt öppnar du den produkten i webbutiken och kopierar hela webbadressen. Lägg sedan in adressen som en extern länk.
När du ska spara produkten:
Som standard kan länkarna visas under den korta produktbeskrivningen, men placeringen kan skilja sig mellan olika webbutiker.
Det går även att använda exempelvis ikoner tillsammans med länkarna.
Hur länkarna presenteras bestäms utifrån hur webbutikens produktsida är utformad.
Har du lagt till en intern eller extern länk men inte ser den på produktsidan? Då kan visningen behöva aktiveras för din webbutik.
Kontakta SiteSmart Support, så hjälper vi dig att kontrollera inställningen.
Öppna externa länkar i nytt fönster
Det går att ställa in om externa länkar ska öppnas i en ny flik. Inställningen gäller globalt för webbutiken och hanteras av SiteSmart Support.
Kontakta oss om du vill ändra hur externa länkar öppnas.
Besökaren ska helst förstå vart länken leder innan klick.
Skriv exempelvis Läs mer hos tillverkaren, Se våra köpråd eller
En länk passar bra när du vill erbjuda fördjupad eller relaterad information utan att göra produktbeskrivningen onödigt lång.
Viktig information som besökaren behöver för att förstå eller köpa produkten bör däremot finnas direkt på produktsidan.
Om du vill lägga till exempelvis en manual eller produktinformation som en fil använder du funktionen för Produktdokument.
Länkfunktionen passar bättre när informationen redan finns på en annan sida, exempelvis hos tillverkaren eller på en informationssida i din egen webbutik.
Externa sidor kan flyttas eller tas bort. Kontrollera därför länkarna med jämna mellanrum så att de fortfarande leder rätt.
Du vill länka till en annan produkt och letar efter den bland de interna sidorna.
Produkter kan inte väljas som intern länk. Kopiera istället produktens publika webbadress och lägg in den under Ytterligare information / URL som en extern länk.
Produktens status och synlighet styr om och var den visas i webbutiken. Här ser du skillnaden mellan aktiv, inaktiv och utgången produkt samt hur synligheten påverkas.
Produktstatus och synlighetMed produktstatus styr du om en produkt är aktiv, inaktiv ell
Styr när en produkt ska visas eller gå att köpa i webbutiken genom att ange start- och slutdatum. Du kan även välja en exakt tidpunkt för när tidsstyrningen ska börja eller sluta gälla.
Tidsstyrning av produkterMed tidsstyrning kan du bestämma när en produkt ska visas eller
Ange hur många enheter av en produkt kunden minst eller högst får köpa och se hur inställningarna påverkar beställningen. Ange även kvantitetsuffix.
Köpbegränsningar och kvantietDu kan ange ett minsta eller högsta antal som får beställas
Gör produkterna lättare att hitta i webbutikens sökning genom att lägga till egna sökord, synonymer och vanliga felstavningar. Du kan även välja om en produkt ska visas i sökresultatet.
Sök och hittbarhetWebbutikens sökfunktion söker bland annat i produktnamn, artikelnummer
Ange produktens lagerplats. Koppla produkten till en leverantör eller tillverkare. Du kan använda leverantörskopplingen för dropshipping och automatiskt skicka orderinformation till rätt leverantör.
Lagerplats och leverantörPå produkten kan du ange en intern lagerplats och koppla en lev
Komplettera produkten med EAN, skick, tillverkare, miljöinformation och andra uppgifter som kan visas i webbutiken eller användas i externa produktflöden.
Kompletterande produktuppgifterUnder fliken Övrigt finns flera fält för
Då kan du kontakta oss direkt på supporten. Vi är glada att hjälpa till och se till att ditt arbete med plattformen går enkelt.
Välkommen att kontakta oss!
Trygg Drift avtal
Supporttjänsten omfattar e-brev och telefon gällande handhavande och administration av SiteSmart webbtjänst. Support gäller under avtalets giltighetstid för de personer hos Kontohavaren som genomgått introduktion i SiteSmart webbtjänst och innehar administrativa rättigheter till densamma.
SiteSmart – a part of Watch Market AB
Copyright © SiteSmart | Sitemap | Villkor & Policys | Cookies
Vi lever som vi lär. Supportsidan är byggd på och drivs med e-handelsplattformen SiteSmart